Teema

Templiväljak

Templiväljak, mis asub Utah’s Salt Lake City südalinnas, on üks Utah’ osariigi populaarsemaid turismisihtkoht ja see on koht, kus asub Viimse Aja Pühade Jeesuse Kristuse Kiriku peakorter.

Templiväljaku tasuta ekskursioone viivad läbi giidid, kes räägivad kõik oma emakeeles – kokku 30 eri keeles. See 14 hektari suurune ala meelitab ligi miljoneid külastajaid kogu maailmast tänu oma tuntud raamatukogudele, kultuuriüritustele ja ajaloolistele hoonetele. Väljaku keskpunktiks on majesteetlik Salt Lake’i tempel, mille ehitamiseks kulus 40 aastat. Kuigi tempel ei ole üldsusele avatud, võivad külastajad minna Salt Lake’i tabernaaklisse, mis ehitati aastal 1867. Tabernaaklis on 2900 istekohta ning seal toimuvad erinevad usulised ja kogukondlikud üritused ning see on maailmakuulsa Mormooni Tabernaakli koori esinemispaigaks. Kooriproovid on üldsusele avatud.

Templiväljakul on kaks külastuskeskust, kus inimesed võivad näituste ja filmide kaudu viimse aja pühade uskumustest rohkem teada saada. Põhjapoolses külastuskeskuses asub üle kolme meetri kõrgune koopia Bertel Thorvaldseni Kristuse kujust. Lõunapoolse külastuskeskuse väljapanekute hulgas on Salt Lake’i templi makett, millel on kujutatud ajaloolise templi siseruume.

Templiväljakust lääne pool kogunevad inimesed, kes on huvitatud genealoogiast, Pereajaloo raamatukogusse, mis on maailma suurim genealoogiaraamatukogu. Selle lähedal asub ka Kiriku ajaloomuuseum, kus jutustatakse ülemaailmse Kiriku ajalugu harivate näituste ja programmide kaudu. Mõlemasse hoonesse on sisenemine tasuta ning need on kõigile avatud.Inimesed, kes soovivad rohkem teada saada mormoonide ajaloost, võivad samuti külastada Kiriku ajalooraamatukogu, mis asub Templiväljakust kirde pool.

Templiväljakust ida pool asub 28-korruseline Kiriku kontorihoone, mis valmis aastal 1972. See on Salt Lake City kõrgeim hoone ja külastajad võivad minna ülesse vaateplatvormile, et nautida ilusaid vaateid ümbruskonnale. Kiriku kontorihoone kõrval asub klassitsistlikus stiilis Kiriku haldushoone, mis ehitati aastal 1917. Selles hoones asuvad praeguste Kiriku juhtide kontorid ning see ei ole üldsusele avatud.

Külastajate lemmikuks on sajandivanune Joseph Smithi mälestushoone, mis oli varem Utah’ hotell. See suursugune vana hoone tervitab külastajaid oma kolme restorani ja mitme banketisaaliga ning seal asuvad ka Kiriku töötajate kontoriruumid. Külastajad võivad samuti vaadata filmi pealkirjaga Joseph Smith, taastamise prohvet, mis räägib Viimse Aja Pühade Jeesuse Kristuse Kiriku esimesest presidendist.

Templiväljakust põhja pool asub 21 000-istmeline konverentsikeskus, mis on üks maailma suurimaid auditooriume. Seda 2000. aastal valminud hoonet kasutatakse Kiriku üldkonverentsideks, mis toimuvad kaks korda aastas ja mida kantakse üle kogu maailmas. Konverentsikeskuses toimuvad ka erinevad kontserdid ja etendused, kaasa arvatud populaarne Mormooni Tabernaakli koori jõulukontsert. Üks teine pühadeaegne traditsioon on Templiväljaku iga-aastane jõulutulede väljapanek.

Templiväljaku külastajad võivad minna ajas tagasi kahes lähedalasuvas hoones, mis ehitati 19. sajandi keskel Kiriku presidendile Brigham Youngile ja tema perele. Beehive House pakub tasuta ekskursioone, samas kui restoranis Lion House pakutakse kodust toitu.

Reisijad, kes ootavad Salt Lake’i rahvusvahelisel lennuväljal oma järgmist lendu, võivad sõita tasuta väikebussiga Templiväljakule ja teha enne väljalendu väikese ekskursiooni.

Stiilijuhend:Kirjutades Viimse Aja Pühade Jeesuse Kristuse Kirikust, palume esmamainimisel kasutada alati Kiriku täisnime. Lisainfot Kiriku nime kasutamise kohta leiate meie võrgus olevast Stiilijuhend.