Teema

Tervislik eluviis

Viimse Aja Pühade Jeesuse Kristuse Kiriku liikmed on tuntud oma tervisliku eluviisi poolest. Esimesed tervist puudutavad juhised anti Kiriku jaoks 1833. aastal. President Joseph Smith kirjutas need üles ning esitles neid varajastele liikmetele kui ilmutust Jumalalt. Tänapäeval viitavad viimse aja pühad nendele tervist puudutavatele juhistele kui Tarkuse Sõnale (Õpetus ja Lepingud 89).

Tervist puudutava juhise kohaselt tuleb vältida alkohoolseid jooke, suitsetamist ja tubaka närimist ning „kuumi jooke” ehk teed ja kohvi. Süüa soovitatakse „tervislikke taimi“ ning puu- ja teravilju. Liha tuleks kasutada „säästlikult”. Samuti tõlgendab Kirik narkootiliste ainete – ebaseaduslike või seaduslike narkootikumide, retsepti- või käsimüügiravimite – kuritarvitamist kui selle terviseseaduse rikkumist.

„Üle saja aasta vanune … terviseseadus peegeldab täpselt seda, mida tänapäeva teadusmaailm soovitab, et hoida tervist ja säilitada head elukvaliteeti,“ ütleb doktor Ted Adams, kes on VAP haigla Tervise Instituudi programmijuht Salt Lake Citys.

1997. aastal avaldatud California ülikooli 14-aastases uurimuses jälgiti Californias 10 000 Viimse Aja Pühade Jeesuse Kristuse Kiriku liikme suremust ja elustiili. Konkreetsed leiud: terviseseaduse järgi elavate Kiriku liikmete suremus vähki ning südame- ja veresoonkonna haigustesse oli ülejäänud Ameerika Ühendriikide üldpopulatsiooniga võrreldes umbes poole väiksem. Samuti näitas uurimus, et terviseseadust järgivate Kiriku liikmete eluiga oli 8 kuni 11 aastat pikem võrreldes ülejäänud valgenahalise rahvastikuga Ameerika Ühendriikides.

Stiilijuhend:Kirjutades Viimse Aja Pühade Jeesuse Kristuse Kirikust, palume esmamainimisel kasutada alati Kiriku täisnime. Lisainfot Kiriku nime kasutamise kohta leiate meie võrgus olevast Stiilijuhend.