Sel kuul algavad Viimse Aja Pühade Jeesuse Kristuse Kiriku Itaalia Rooma templi avatud uste päevad. Tegu on Kiriku 162. templiga.
„See on imekaunis,” ütles vanem David A. Bednar Kaheteistkümne Apostli Kvoorumist. Vanem Bednar teenib templi- ja pereajalootöö-osakonna esimehena. „Selle viimistlus on väga peen ja täiuslik.”
1 / 2 |
Itaalia esimene viimse aja pühade tempel alustab pärast aastatepikkust ehitustööd avatud uste päevadega, mis toimuvad esmaspäevast, 28. jaanuarist 2019 kuni laupäeva, 16. veebruarini 2019, välja arvatud pühapäevadel.
Itaalia Rooma tempel asub Rooma kirdeosas La Cinquina Bufalotta küla lähedal. Templi arhitektuur on inspireeritud muistsest Roomast. Selle välisfassaad on valmistatud Bianco Sardo graniidist.
Arhitektuur
„See pidi olema selline, et igaüks, kes siia tuleb, tunneks kohe ära, et tegu on Itaalia templiga,” sõnas arhitekt Niels Valentiner. „Et seda oleks materjalidest, kujundusest ja ümbrusest kohe märgata.”
Valentineri sõnul on templi kujundus inspireeritud Roomas asuvast roomakatoliku kirikust San Carlinost. „Kaarjad laed, kaarjad seinad, sammastikud ja sambad. Sealt see idee kaarjast kirikust alguse saigi – kaarjas tempel ja templihoone nii väljast kui ka seest.”
Itaalia Rooma tempel on osa kuuehektarilisest usu- ja kultuurikeskusest, mis hõlmab endas mitmefunktsioonilist kogudusehoonet, külastuskeskust, pereajalookeskust ja külalistemaja.
Sisekujundus
Templi sissekäigu juures kujutab maast laeni vitraažsein stseene Päästja Jeesuse Kristuse elust. Vitraažakendel kujutatakse õlipuumotiive.
Kogu sisemus on soojades looduslähedastes toonides ja kõikjal võib näha siniseid, pronksikarva ja kuldseid varjundeid. Tippkäsitöölised ja -meistrid on paigaldanud sinna kõrge kvaliteediga sisustuse. Näiteks on seal Perlato Svevo põrandad, mille kivi on kaevandatud Toscanas; Cenia marmor Hispaaniast; tume punakaspruuni tooni Sapele kirsipuit ja Murano klaaslühtrid Veneetsiast.
„Me kasutame parimaid materjale, kuna see on Issanda koda,” ütles vanem Bednar. „Tempel näitab meie armastust ja pühendumust Päästjale, Issandale Jeesusele Kristusele. Issanda jaoks pole miski liiga hea.”
„Me nõuame meistritelt vastavust kõrgeimatele standarditele,” selgitas Bret Woods, projekti kvaliteedikontrollija.
Woodsi sõnul on templi suure fuajee trepp tõeline insener-tehniline saavutus. „See on ühendatud ainult ülevalt ja alt, seega see sisuliselt hõljub ja on lisaks veel ovaalse kujuga. Ovaalne trepp meenutab Michelangelo meistriteost Piazza del Campidogliot, mis asub Roomas Kapitooliumi künkal.
Kõikjal templis ripuvad originaalmaalid, tuletades külastajatele meelde Jeesust Kristust ja Tema õpetust, et peaksime Teda järgima. Ristimisbasseini juures olev maal kujutab, kuidas Ristija Johannes ristis Päästja.
Ristimisruumi eesmärk on järgida Päästja eeskuju astuda ristimisvette ning Tema käsku, et kõik peavad saama ristitud. Templis saavad külastajad asendada neid, kel polnud selles elus võimalik ristitud saada.
Ristimisruumis jätkub ovaalmotiiv, kus ümber ovaalse basseini on laotud kivid, mis on kaunistatud Rooma stiilis akantuselehtedega. Basseini hoiavad ülal 12 härga, mis esindavad kahtteist Iisraeli suguharu.
Istungiruumis, kus Kiriku liikmed õpivad Jumala armastusest, loomisest ja elu eesmärgist, kujutab seinamaal võrratut vaatepilti Itaalia maastikust, kus leidub nii mäenõlvu kui ka merd.
Pruuditoa barokset hõngu täiustavad kristallist seinalambid ja käsitsi maalitud toolid.
Pitseerimisruumis kujutab peeglite näiliselt lõputu peegeldus igavikku. Neis ruumides saavad ustavad viimse aja pühad osa pühadest tseremooniatest, mis ühendavad perekondi kokku kogu igavikuks.
Taevastesse kõrgustesse pürgimist sümboliseeriva selestilise ruumi keskmeks on tuhandetest kristallprismadest koosnev lühter. See ruum on täis elegantset Itaalia meistrite valmistatud mööblit.
Külastuskeskus
Külastuskeskuses vaatavad läbi suurte akende templi poole elusuuruses Kristuse ja algsete apostlite kujud. Skulptuurid on skulptor Bertel Thorvaldseni kujude koopiad. Originaalkujud asuvad Taanis Jumalaema kirikus, välja arvatud Juudas Iskariot, kelle kuju asemel on apostel Paulus. Originaalkujude digitaalskaneerimiseks saadi luteri kiriku eriluba. Kujude valmistamiseks kasutati sama Toscana kaevanduse Carrara marmorit, mida kasutas Michelangelo, et valmistada Taaveti kuju.
„Päästja Kristuse ja kaheteistkümne apostli kujude nägemine oli minu jaoks vaimselt rabav kogemus,” ütles vanem Bednar.
Kujusid toob kaunilt esile taustal paiknev originaalseinamaal Itaalia maapiirkonna õlipuudest.
Piazza
Külastuskeskus, külalistemaja ja kogudusehoone on ühendatud templiga Itaalia stiilis piazza ehk väljaku kaudu, mis on kaetud kohaliku lubjakivisillutisega.
„Need kivimeistrid on töötanud sellel alal juba seitse põlvkonda,” ütles Alberto Malara, templihoonete halduse vanemassistent, ning lisas, et kivimeister veedab kõigepealt 400 tundi koolipingis.
Kirikul õnnestus päästa 110 aasta vanused Rooma tänavate basaldist munakivid ja rajada nendest ümber templi kulgev kõnnitee.
„Mõne kivi puhul võib lähedalt vaadates näha vagusid, mille on sinna jätnud vanaaegsed vankrirattad,” kirjeldas Malara.
Avatud uste päevad ja pühitsemine
Kiriku juhid kohtuvad ajakirjanikega ja viivad nood Itaalia Rooma templisse ekskursioonile esmaspäeval, 14. jaanuaril 2019. VIP-ekskursioone valitsus- ja ärijuhtidele, õigusorganitele, teiste usundite juhtidele ja humanitaarorganisatsioonidele korraldatakse templis teisipäevast, 15. jaanuarist kuni teisipäeva, 22. jaanuarini. Avalikkusele mõeldud avatud uste päevad algavad esmaspäeval, 28. jaanuaril.
Broneeringuid avatud uste päevadele saab teha veebilehel templeopenhouse.lds.org.
Tempel pühitsetakse ametlikult vahemikus pühapäev, 10. märts 2019 kuni teisipäev, 12. märts.
Liikmed saavad hakata uues templis talitusi läbi viima alates teisipäevast, 19. märtsist.
Taustinfo
Kolmekorruselise ja 3700-ruutmeetrise templi ehitustööd algasid 23. oktoobril 2010, kaks päeva pärast seda, kui Kiriku president Thomas S. Monson Itaalia Rooma templi välja kuulutas. Tema ja Kiriku kohalikud ja kogukondlikud juhid võtsid ühiselt koos osa nurgakivi tseremooniast.
„Raske on oma tundeid sõnadesse panna,” täheldas Christian Bruno, endine viimse aja pühade misjonär. „Vaim oli kõikjal meiega. See oli minu, mu pere ja kõikide Itaalia pühade jaoks tähtis päev.”
Viimse aja pühad ja teised kristlased peavad Roomat üheks kõige ajaloolisemaks kohaks maailmas, Piiblist tuntud linnaks, kus muistsed apostlid Peetrus ja Paulus Jeesuse Kristuse evangeeliumi kuulutasid.
1997. aastal ostis Kirik templi jaoks krundi. Tegu oli kuuehektarilise mahajäetud farmiga, mille juurde kuulusid villa, väike õlipuude aed ja õuepealne pitsaköök.
„Käisin siin noorest peast ja me mängisime siin jalgpalli,” meenutas kohalik viimse aja püha Stephano Mosco. „Seal oli kiviahi, kus küpsetasime pitsat.”
Puud
Vana farmi õlipuud jäeti alles ning need iidsed Põhja-Itaalia oliivipuud, mille vanus jääb vahemikku 400-500 aastat, on istutatud piazza’le.
„Oliivid ja õlipuud on tohutu sümboolse väärtusega,” lausus vanem Bednar, kelle sõnul paiknevad puude juured sügaval maa sees. „Kui sa lõikad õlipuu juuri, tulevad sealt kohe uued võrsed. Need ei närtsi ära, nad jätkavad võrsete ajamist. Mõne meelest sümboliseerib see lootust ülestõusmisele.”
Kirik säilitas ka maavaldusel kasvanud Itaalia männid, mis ääristavad templini viivat treppi.
Templid
Tempel hakkab teenindama rohkem kui 23 000 Kiriku liiget nii Itaaliast kui ka lähedalasuvatest riikidest. Praeguseks on kogu maailmas rohkem kui 160 töötavat templit, neist 12 Euroopas.
„Meie pühades templites on Kiriku liikmetel võimalik saada kõige püham ja tähtsam sakrament või talitus,” õpetas vanem Bednar. „Ja need talitused toovad rahu. Need toovad ellu eesmärgi. Need on imelise rõõmu allikaks.”
Viimse aja pühade apostel jätkas: „Kõik templid on tähelepanuväärsed, kuna tempel on ristumiskoht maa ja taeva vahel. Tempel on Issanda koda. See on koda, kus me õpime Temast ja kummardame Teda.”
Viimse aja pühade templid erinevad kirikutest, kus liikmed pühapäevasteks jumalateenistusteks kogunevad. Templeid peetakse Issanda kodadeks, kus kinnitatakse Jeesuse Kristuse õpetusi abielu, ristimise ja teiste tseremooniate kaudu, mis seovad perekondi kokku igaveseks.