Pressiteade

Prohvet teatab üldkonverentsil kaheksast uuest templist

Kirik ehitab esimese templi Lähis-Idas

Viimse Aja Pühade Jeesuse Kristuse Kiriku president Russell M. Nelson teatas 5. aprillil 2020 pühapäeva pärastlõunal plaanidest ehitada kaheksa uut templit kogu maailmas.

  • Bahía Blanca, Argentiina
  • Tallahassee, Florida, Ameerika Ühendriigid
  • Lubumbashi, Kongo Demokraatlik Vabariik
  • Pittsburgh, Pennsylvania, Ameerika Ühendriigid
  • Benini City, Nigeeria
  • Syracuse, Utah, Ameerika Ühendriigid
  • Dubai, Araabia Ühendemiraadid
  • Shanghai, Hiina Rahvavabariik

Järgnevalt leiate lisateavet iga asukoha kohta.

Bahía Blanca, Argentiina

Bahía Blanca tempel on viies tempel, mis Argentiinas välja kuulutati Argentiinas on enam kui 450 000 viimse aja püha ning oma 750 kogudust. Bahía Blanca on sadamalinn Argentiina Buenos Airese provintsi edelaosas. Teiste templite seas on Argentiinas Buenos Airese tempel ja Córdoba tempel.

Tallahassee, Florida, Ameerika Ühendriigid

Florida on koduks enam kui 150 000 viimse aja pühale ja umbes 275 kogudusele. Osariigi esimene ametlik Kiriku kogudus loodi Jeffersoni maakonnas 1897. aastal. 1900. aastate alguseks oli Floridas rohkem kui 1200 kirikuliiget. Tallahassee tempel Floridas on selle osariigi kolmas tempel. Teised kaks templit on Orlando tempel ja Fort Lauderdale’i tempel.

Lubumbashi, Kongo Demokraatlik Vabariik

Kongo Demokraatlikus Vabariigis on umbes 200 kogudust ja ligi 63 000 viimse aja püha. Lubumbashi, mis on riigi kaevanduspealinn, asub riigi lõunatipus. Lubumbashi templist saab teine tempel selles riigis. Esimene tempel, mis Kongo Demokraatlikus Vabariigis ehitati, oli Kinshasa tempel. Misjonitöö algas selles riigis 1986. aasta alguses.

Pittsburgh, Pennsylvania, Ameerika Ühendriigid

Hetkel on Pennsylvanias üks tempel, Philadelphia tempel. Selle pühendas 18. septembril 2016 president Henry B. Eyring. Pennsylvanias elab enam kui 100 000 viimse aja pühakut ja seal on rohkem kui 50 kogudust. Kirikul on Pennsylvanias rikkalik pärand. Kaks aastat enne Kiriku organiseerimist 1830. aastal New Yorgi osariigis kolis Kiriku president Joseph Smith Harmonysse Pennsylvaniasse, kus ta tõlkis suurema osa Mormoni Raamatust.

Benini City, Nigeeria

Nigeerias on enam kui 175 000 viimse aja püha ning oma 650 kogudust. Benini City tempel on kolmas Nigeerias välja kuulutatud tempel. Aba tempel Nigeerias pühitseti 2005 ja Lagose tempel kuulutati välja eelmisel konverentsil. Esimesed nigeerlased ristiti ametlikult 1978. aastal. Pärast seda suurenes Kiriku liikmete arv kiiresti.

Syracuse, Utah. Ameerika Ühendriigid

Syracuse’i uus tempel, mis asub Salt Lake Cityst umbes 35 miili põhja pool, on 23. Utah’s välja kuulutatud tempel. Utah’s, kus asub Kiriku maailma peakorter, elab 2,1 miljonit Kiriku liiget, mis on umbes kaks kolmandikku 3,2 miljoni elanikuga osariigi elanikkonnast. Selles osariigis on 17 tegutsevat templit.

Dubai, Araabia Ühendemiraadid

Dubai tempel on esimene, mille Kirik Lähis-Idas ehitab. See teenindab tuhandeid viimse aja pühasid, kes elavad kahes vaias Pärsia lahe riikides ja mitmetes ringkondades Lähis-Idas, Põhja-Aafrikas, Ida-Euroopas ja Lääne-Aasias. Kiriku esimese iseseisva kogudusehoone Lähis-Idas pühitses vanem Jeffrey R. Holland 2013. aastal Abu Dhabi emiraadis. Uus tempel ehitatakse District 2020 linnaosas Expo 2020 Dubai asupaika pärast selle ülemaailmse ürituse lõppu.

Araabia Ühendemiraadid on olnud sallivuse ja usulise kaasatuse eeskujuks alates riigi asutamisest 1971. aastal. Kiriku esimese iseseisva kogudusehoone Lähis-Idas pühitses vanem Jeffrey R. Holland 2013. aastal Abu Dhabi emiraadis.

Uus tempel ehitatakse District 2020 linnaosas Expo 2020 Dubai asupaika pärast selle ülemaailmse ürituse lõppu. Krundile ehitatakse nii kogudusehoone kui ka tempel. Kogudusehoones saavad Dubais elavad Kiriku liikmed kokkuiganädalasteks jumalateenistusteks.

Shanghai, Hiina Rahvavabariik

Teatades templist Shanghais Hiinas, ütles president Nelson järgmist: „Shanghai templi plaani kontekst on väga oluline. Hiina Rahvavabariigi templi väärilised liikmed on külastanud Hong Kongi Hiina templit juba enam kui kaks aastakümmet. Kuid 2019. aasta juulis suleti see tempel kaua planeeritud ja väga vajalikuks renoveerimistööks. Shanghais pakub tagasihoidlik mitmeotstarbeline kohtumispaik Hiina liikmetele võimalust jätkata templitalituste läbiviimist nende endi ja nende esivanemate eest Hiina Rahvavabariigis.“

President Nelson jätkas: „Igas riigis õpetab meie Kirik oma liikmeid seadusi austama, neist kinni pidama ja neid järgima. Me õpetame, kui oluline on perekond ning olla head lapsevanemad ja eeskujulikud kodanikud. Kuna me austame Hiina Rahvavabariigi seadusi ja määrusi, ei ole Kirik saatnud sinna misjonäre ega tee seda ka praegu.“

Ta ütles lõpetuseks: „Välismaalaste ja Hiina kogudused jätkavad kohtumisi eraldi. Kiriku juriidiline staatus seal jääb samaks. Rajatiste kasutamise algfaasis toimub sisenemine ainult kokkuleppel. Shanghai tempel ei ole tempel turistidele teistest riikidest.“

Teavet Viimse Aja Pühade Jeesuse Kristuse Kiriku kohta Hiina Rahvavabariigi inglise keeles, lihtsustatud hiina märkidega ja traditsiooniliste hiina märkidega leiate aadressilt china.churchofjesuschrist.org.

Stiilijuhend:Kirjutades Viimse Aja Pühade Jeesuse Kristuse Kirikust, palume esmamainimisel kasutada alati Kiriku täisnime. Lisainfot Kiriku nime kasutamise kohta leiate meie võrgus olevast Stiilijuhend.