Malaria01_230809_v1.jpeg
Pressiteade

Jeesuse Kristuse Kirik abistab Aafrikas uue malaariavaktsiiniga

Ligikaudu 40 000 last saavad vaktsiini

15. juunil 2023 teatas vaktsiiniliit Gavi (Gavi, the Vaccine Alliance) Hispaanias toimunud globaalsel vaktsiinimõju konverentsil 3 miljoni USA dollari suurusest panusest Viimse Aja Pühade Jeesuse Kristuse Kirikult toetamaks Aafrikas ajaloolist malaaria vastu vaktsineerimise kampaaniat.

Kiriku annetus tugevdab Gavi, UNICEF-i, Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) ja teiste koordineeritud püüdeid hankida ja jagada uut RTS,S malaariavaktsiini. Tänu Kiriku abile saavad hinnanguliselt 39 500 Aafrika last annetuse tulemusena neli doosi, mis on vajalikud malaaria vastu immuunsuse saavutamiseks. See on osa suuremast mitmeaastasest kampaaniast vaktsineerida 2025. aastaks 4,5 miljonit last.

„Malaaria on jätkuvalt üks surmavamaid haiguseid Aafrikas, mis tapab igal aastal tuhandeid väikseid lapsi,” ütles Gavi suveräänse ja erasektori kaasamise, annetajate suhete ning kampaaniate direktor Guillaume Grosso. „Tänu olulisele rahastusele Viimse Aja Pühade Jeesuse Kristuse Kiriku sugustelt annetajatelt saame aidata kaitsta rohkem ohustatud lapsi, kui vaktsiin turule tuleb.”

Gavi andmete kohaselt suri 2021. aastal Aafrikas ligikaudu 475 000 alla 5-aastast last malaaria tõttu, mis teeb sellest kontinendi suurima laste surma põhjustaja. Kuni hiljutise ajani ei olnud vaktsiini saadaval. Malaariavaktsiini on arendatud rohkem kui 18 aastat. WHO soovitas RTS,S vaktsiini laialdast kasutuselevõttu 2021. aasta oktoobris pärast edukat testimist Ghanas, Keenias ja Malawis, kus umbes miljon last said vaktsiini. See on esimene WHO poolt heaks kiidetud malaariavastane vaktsiin ja toimub ka teiste väljaarendamine.

„See väga vajatud uus RTS,S malaariavaktsiin aitab kaitsta tuhandeid väikseid lapsi selle surmava haiguse eest,” ütles Kiriku juhtiv piiskop Gérald Caussé. „Oleme tänulikud, et saame olla osa sellest ajaloolisest ettevõtmisest.”

RTS,S toimib Plasmodium falciparum´i vastu, mis on globaalselt surmavaim malaariaparasiit ning kõige levinum Aafrikas. RTS,S on esimene vaktsiin, mida soovitatakse kasutada malaaria ärahoidmiseks lastel keskmise kuni kõrge malaaria edasikandumise piirkondades.

Ghana terviseminister ja viimse aja püha Kwaku Agyeman Manu ütles, et see malaariavaktsiin võib lõpetada riigis aastatepikkuse „kohutavast haigusest” tuleneva kannatamise.

„Inimesed on põnevil üle riigi asuvates kogukondades ja nõudlus on suur,” ütles ta.

Viimse Aja Pühade Jeesuse Kristuse Kirik on toetanud vaktsiiniliitu Gavi (Gavi, the Vaccine Alliance) aastast 2021. Kirik annab rahalist tuge silmapaistvatele globaalsetele vaktsineerimise läbiviijatele, et hankida vaktsiine ja viia läbi vaktsineerimisi, jälgida haigusi, vastata puhangutele, koolitada tervisetöötajaid ja arendada likvideerimis- ja hävitamisprogramme. Nende püüdluste tagajärjel on vaktsineeritud rohkem lapsi ja vähem kaotatud elusid malaariale, leetritele, punetistele, ema ja vastsündinu teetanusele, lastehalvatusele, kõhulahtisusele, kopsupõletikule, kollasele palavikule ja teistele haigustele.

„Vaktsineerimisprogrammid on investeering inimkapitali,” ütles Sierra Leone terviseminister Austin Demby. „Need parandavad rahva tervist, oodatavat eluiga ja töö tulemuslikkust. Need on sissemakse tuleviku majandusliku õitsengu jaoks.”

„See kauaoodatud püüdlus vaktsineerida lapsed malaaria vastu tõesti päästab elusid,” ütles Abiühingu üldjuhataja Camille N. Johnson. „See on ilus viis, kuidas saame pakkuda abi Päästja moodi.”

Jeesuse Kristuse Kiriku humanitaarpüüdlused

Viimse Aja Pühade Jeesuse Kristuse Kirik leevendab oma humanitaarpüüdluste kaudu kannatusi, edendab enesega toimetulekut ja pakub võimalusi teenimiseks. Kirik järgib Jeesuse Kristuse manitsust toita näljaseid, joota januseid, pakkuda magamisaset võõrale, riietada alastiolijad ja külastada haigeid ja puudustkannatajaid.

Kiriku humanitaarabi on võimalik tänu viimse aja pühade ja selle usu sõprade heldetele annetustele ja vabatahtlikule teenimisele. Igal aastal annetavad vabatahtlikud humanitaarpüüdluste jaoks rohkem kui 6 miljonit töötundi.

Kirik sponsoreerib abi- ja arenguprojekte rohkem kui 190 riigis ning territooriumil ja abistab, pööramata tähelepanu rassile, religioossele kuuluvusele ning rahvusele. Abi põhineb isiklikul vastutusel, kogukonna toel, enesega toimetulekul ja jätkusuutlikkusel.

Malaaria vastu vaktsineerimise projekti rahastab osaliselt Austraalia LDS Charities (VAP heategevus).

Teave vaktsiiniliit Gavi (Gavi, the Vaccine Alliance) kohta

Gavi on rahvusvaheline organisatsioon, mis on loodud parandama maailma vaeseimates riikides elavate laste ligipääsu uutele ja alakasutatud vaktsiinidele. Gavi on alates 2000. aastast aidanud vaktsineerida ligikaudu miljard last, mis on ära hoidnud ligikaudu rohkem kui 16 miljonit surma.

Stiilijuhend:Kirjutades Viimse Aja Pühade Jeesuse Kristuse Kirikust, palume esmamainimisel kasutada alati Kiriku täisnime. Lisainfot Kiriku nime kasutamise kohta leiate meie võrgus olevast Stiilijuhend.