Pressiteade

Mormoonide juht julgustab maailmausundite vahelist dialoogi ja üksteise paremat mõistmist

Selleks et maailmas valitseks rahu, turvalisus ja kooskõla „peame tõesti mõtlema seda, mida ütleme. Üksteisest hoolimine ja head kavatsused peaksid olema siirad.” See oli Jörg Klebingati sõnum viiendal traditsiooniliste ja maailmausundite kongressil, mis toimus 11. juunil 2015 Kasahstanis Astana linnas. Vanem Klebingat, kes on Viimse Aja Pühade Jeesuse Kristuse Kiriku seitsmekümnete esimese kvoorumi ja Ida-Euroopa piirkonna juhatuse liige, on teine Kiriku ametnik, kes sel iga kolme aasta tagant toimuval ülemaailmsel usundite konverentsil kõneleb. Esimesena kõneles 2009. aastal vanem Paul B. Pieper seitsmekümnest, kes seekord saatis vanem Klebingatti.

Selleaastasel kogunemisel osalesid Kasahstani president Nursultan Nazarbajev, ÜRO peasekretär Ban Ki-moon, Jordaania kuningas Abdullah II, Soome president Sauli Niinistö, Etioopia president Mulatu Teshome ja kristluse, islami, judaismi, budismi, taoismi, hinduismi, sinoismi, zoroastrismi ja mitmete MTÜ-de esindajad. Kokku osales umbes 80 saadikut 42 riigist.

Paavst Franciscust esindas katoliku kiriku prantslasest kardinal ja Rooma kuuria alla kuuluva Paavsti Usunditevahelise Dialoogi nõukogu president Jean-Louis Pierre Tauran.

2015. aasta kongress keskendus maailma usundite dialoogile, üksteise austamisele ja mõistmisele sel moel, et see aitaks tagada rahu, turvalisust ja kooskõla.

Vanem Klebingat märkis, et kuna Kirikul oli algusaastatel kogemusi tagakiusamise ja marginaliseerimisega, on selle liikmed väärkohtlemise, valesti mõistmise ja lugupidamatuse pärast eriliselt mures. „Seal, kus [viimse aja pühad] on enamuses, püüame me anda endast kõik, et olla teist usku inimeste suhtes heasoovlikud ja avatud,” ütles vanem Klebingat. „Seal, kus oleme vähemuses, soovime, et ka meie vastu oldaks sama viisakad.” Ta lisas, et rahu, turvalisus ja kooskõla võivad suureneda juba pelgalt siis, kui üksteist paremini tundma õppida. „Ma kutsun meid kõiki üles jätkama üksteise tundmaõppimist ja üksteise õpetuste ja uskumuste mõistmist ning avastama meie usuliste vaadete võlu sügavamat tähendust,” ütles vanem Klebingat. „Täpsel infol põhinevad teadmised hajutavad hirmu.”

Vt vanem Klebingati ingliskeelset täispikka kõnet viiendal traditsiooniliste ja maailmausundite kongressil.

Stiilijuhend:Kirjutades Viimse Aja Pühade Jeesuse Kristuse Kirikust, palume esmamainimisel kasutada alati Kiriku täisnime. Lisainfot Kiriku nime kasutamise kohta leiate meie võrgus olevast Stiilijuhend.