Teema

Brigham Young

Brigham Youngi kutsutakse vahel Ameerika Mooseseks või Suureks Koloniseerijaks. Ta tõusis esile varajaste Kiriku juhtide seast ja juhtis tuhandeid usklikest põgenikke üle Ameerika Ühendriikide metsiku lääneosa. Ta viis nad viljatusse paika, kus rajas niisutussüsteeme, haris maad ning pani aluse paljudele edukatele asustustele. Esimene grupp mormoonidest teerajajaid jõudis Salt Lake’i orgu 1847. aastal, olles rännanud 2100 km üle Ameerika tasandike. Kohale jõudnud, heitis Brigham Young pilgu kuivale tühermaale ja kuulutas: „See on õige koht.”

Brigham Young sündis 1. juunil 1801. aastal Vermontis ja ta oli saanud kõigest 11 päeva ametlikku kooliharidust. Ta oli meisterlik puusepp, tisler, maaler ja klaasilõikaja.

Tema pöördumine Kirikusse ei toimunud väga kiiresti. Ta uuris kaks aastat hoolega Mormoni Raamatut ja liitus Viimse Aja Pühade Jeesuse Kristuse Kirikuga alles siis, kui oli veendunud selle tõepärasuses.Hiljem juhtis ta Kirikut 30 aastat selle teise presidendina.

Brigham Young juhtis 60 000-70 000 Illinoisist, Iowast ning Missourist pärit teerajajat rännakul Salt Lake’i orgu. Ta rajas 350 kuni 400 asulat Utah’s, Arizonas, Californias, Idahos, Nevadas ja Wyomingis ning lõi maajaotussüsteemi, mille kongress hiljem ratifitseeris.

Vaid neli päeva pärast seda, kui esimene mormoonidest teerajajate grupp viljatusse Salt Lake’i orgu jõudis, lõi Brigham Young oma kepi maasse samas kohas, kus praegu seisab Salt Lake’i tempel, ja kuulutas: „Siin saab olema meie Jumala tempel.”

1849. aastal rajas Brigham Young Alalise Väljarändefondi, et abistada vaeseid viimse aja pühadest immigrante. Fond aitas ligi 30 000 immigrandil Briti saartelt, Skandinaaviast, Šveitsist, Saksamaalt ja Hollandist Ameerikasse jõuda − see on rohkem kui kolmandik kõigist Euroopa viimse aja pühadest immigrantidest sel perioodil.

Brigham Young teenis samuti kaks ametiaega Utah’ kubernerina ja Utah’ territooriumi esimese suhtekorraldajana indiaanlastega. Peale selle aitas ta korraldada telegraafide ja raudteeliinide ehitamist, rajas mitmesuguseid tööstusharusid ja äriühinguid, sealhulgas Ameerika esimese kaubanduskeskuse Zions Cooperative Mercantile Institution, ning oli naiste hääleõiguse pooldaja.

Vaatamata Brigham Youngi vähesele kooliharidusele toetas ta igati hariduse omandamist. Ta asutas Utah’s kaks institutsiooni, millest hiljem said Brigham Youngi Ülikool Provo linnas ja Utah’ Ülikool Salt Lake Citys.

Brigham Young oli samuti tuntud mitmenaisepidamise poolest. Ta oli abielus vähemalt kahekümne naisega, kellest kuueteistkümnega sai ta kokku 57 last. Hiljem Kirik tühistas mitmenaisepidamise ja seda pole Kirikus juba üle 100 aasta praktiseeritud. Tänapäeval kaasneb mitmenaisepidamisega Kirikust väljaheitmine.

Brigham Young suri pärast haigestumist 29. augustil 1877 oma kodus Salt Lake Citys.Ta oli 76-aastane.

Stiilijuhend:Kirjutades Viimse Aja Pühade Jeesuse Kristuse Kirikust, palume esmamainimisel kasutada alati Kiriku täisnime. Lisainfot Kiriku nime kasutamise kohta leiate meie võrgus olevast Stiilijuhend.